Erdoğan: Faize Karşıyım
Huawei Uygurları Fişleyecek
Her Şey Çok Güzel Oluyor
Tok Avrupa'nın Aç Bebekleri
Bu haber 26 Eylül 2019, Perşembe 10:53 tarihinde eklendi. 269 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kombiyi kapatmak kâr değil zarar ettiriyor

Doğalgazla çalışan kombilerin doğru kullanımı ve bakımı hem tasarruf hem de güvenlik açısından büyük önem taşıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Makine Mühendisi İlkay İşbilir, “Kombi ve ısıtma tesisatının uzun ömürlü ve sağlıklı çalışabilmesi için bakımları her yıl yapılmalıdır. Kış aylarında faturadan tasarruf etmek isteyen vatandaşların kombiyi kapatıp evden çıkmaları bir hata. Bu durum faturada düşüşe sebep olmaz.” Dedi
Kombiyi kapatmak kâr değil zarar ettiriyor

Kombi bakımı yaptırmak ve bu durumu her yıl gerçekleştirmek büyük önem taşıyor. Kombi bakımı için yetkili bir servisle görüşmek yapılacak işler arasında yer alıyor.

“Kombi bakımları her yıl düzenli olarak her yıl yapılmalı”

Kombi ve ısıtma tesisatının uzun ömürlü ve sağlıklı çalışabilmesi için kombi bakımlarının her yıl düzenli olarak yaptırılması gerektiğini dile getiren Makine Mühendisi İlkay İşbilir, bakım yapılmayan kombilerde yanma veriminin ve tesisat ısıl verimliliğinin düşmesinden dolayı yakıt sarfiyatının artacağını ifade etti.

Kombi bakımı dışında kalorifer tesisatının temizliğinin yapılması kombinin kullanım ömrünün uzaması, kombinin içindeki en önemli parça olan eşanjörün tıkanma riskini ortadan kaldırması için önemli olduğunun altını çizen İşbilir, “Tesisat temizliğinden sonra sentinel x 100 koruyucu sıvı uygulaması yapılması kombinizin ve tesisatınızın uzun yıllar koruyarak ömrünün uzatılmasını sağlamaktadır. Petek temizliklerini de kombi bakımı yapıldığında öneriyoruz. Radyatör temizliği ve koruyucu sıvı uygulaması ile hem tesisatın hem de kombinin ömrünü uzatmak mümkün.” İfadelerini kullandı.

“Kullanım kitapçıklarına hâkim olunması şart”

Kombilerin vatandaşın servisi çağırmadan düzeltebileceği hatalar verdiğini dile getiren İşbilir, “Bunun için öncelikle kullanılan kombinin kullanım kılavuzunu okumuş olmaları gerekiyor. Özellikle kombinize hâkim olmalısınız. Herhangi bir hata verdiğinde kullanım kılavuzundan açıp hatanın ne olduğuna ve ne yapılması gerektiğine bakılmalı. Evde kendinizin düzeltece bileceği bir hataysa zaten ne yapılması gerektiği yazar. Onun dışında servis çağırması gerekiyorsa vatandaşın kombinin verdiği hatanın yanında ‘lütfen servis çağırınız’ der. Dediğim gibi öncelikle kullanım kitapçıklarına hâkim olunması şart.” Dedi.

“Kombi alırken servis hizmetine bakmalı”

Kombi alacak vatandaşlar için önerilerde bulunan İşbilir, “markalar içerisinde tam yoğuşmalı ve yarı yoğuşmalı olarak iki sınıfta ayrılıyor. Fakat zaten piyasadan yarı yoğuşmalı kombiler kalkıyor. Tam yoğuşmalı premiks dediğimiz cihazların içerisinde markalara göre farklılık gösteren çokta büyük özellikler yok. Yoğuşma verimlilikle yüzde 108-109 arasında birbirlerine çok yakın.” Şeklinde konuştu.

Kombi alırken vatandaşın özen göstermesi gereken şeyin markadan ziyade servis hizmetinin iyi olması gerektiğini vurgulayan İşbilir, “Cihazın servise ihtiyaç duyduğu zamanda kaliteli bir hizmet alabilecekler mi? Araştırılması gereken bu. Fakat bunu araştırırken de genele değil biraz daha bölgesel bakılmalı. Servis hizmeti alacağı bölgenin hizmetlerini araştırmalılar. Yani servisi Edirne’de iyidir o markanın fakat Kırklareli’nde kötüdür örneğin. Markanın yerleşikliğinin sağlam olması önemli, bazı markalar distürbitör kanalıyla piyasaya sunuyor. Burada hiçbir hizmet ve oturmuş düzeni olmayan markalardan uzak durulmalı olabildiğince.” Açıklamalarında bulundu.

“Faturadan tasarruf için kombiyi kapatıp evden çıkmayın!”

Kış aylarında faturadan tasarruf etmek isteyen vatandaşların kombiyi kapatıp evden çıkmalarını hata olarak gören İşbilir, “bu durum faturada düşüşe sebep olmaz. Fatura da eğer bir tasarruf yapmak istiyorlarsa bir oda termostatı almaları şart. O oda termostatı da sıcaklık kişisel olarak ayarlanabiliyor. Fakat genel olarak 22-24 derece arası ideal oda sıcaklığıdır. Evden çıkarken 18-20 dereceye indirilir gelindiğinde tekrar eski derecesine alınır. Böyle yaparak ancak daha ekonomik bir kış geçirilebilir. 22 derecelik iç ortam sıcaklığının üstündeki her bir derecelik ortam sıcaklığı yüzde 10 civarında yakıt sarfiyatı getirmektedir” dedi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali