Netanyahu: Gazze'ye Saldırıları Sürdürün
Üç Aylar: Receb, Şaban ve Ramazan...
'İş Bulma Duası' En Çok Arananlar Listesine Girdi
İstanbul Sözleşmesi Yeniden Gözden Geçirilecek
Bu haber 24 Kasım 2019, Pazar 12:53 tarihinde eklendi. 273 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Son Gün Dolandırıcıların Kurbanı Olmayın!”

Her yıl Kasım Ayı’nın son günlerinde birçok mağaza ve alışveriş merkezlerinin indirim yaptığını belirten Edirne Tüketiciler Derneği (ETÜDER) Başkanı Murat Kocabaş, bu indirim günlerinde dolandırıcıların kurbanı olunmaması için tüketicilere internetten yaptıkları alışverişlerde dikkatli olması gerektiğini söyledi.
“Son Gün Dolandırıcıların Kurbanı Olmayın!”

İnternet alışverişlerinde kontrol edilmesi gereken hususlar

Tüketicilerin en çok şikâyet ettiği durumun genellikle internet alışverişlerinde olduğunu ifade eden Kocabaş; “İnternet alışverişlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey adresin açık olması, sabit bir telefon numarasının olması gerekiyor. Çünkü şikâyet için başvuru yapıldığında o kurumdan savunma istediğimizde mevcut adresini bulamıyoruz. İnternet sitesinden alışveriş yapanların yorumlarının olduğu kısım var. Onlarda göz önünde bulundurulmalıdır. Ticari unvan, adres, sabit telefon ve mersis numarası gibi bilgilerin olup olmadığına bakılmalıdır. Çünkü ilgili kurumlardan tüketicinin zararını alabilmek için tüketici hakem heyeti yetkilileri olarak yazı yazdığımızda böyle bir adres bulunamadı diye geri dönüş alıyoruz. Böyle bir durumda da tüketiciler mağdur olmaktadır. Yüzde 70’lere varan indirimler yapıldığı bildiriliyor. Bunlarla ilgili de ürünlerin kalitesi ve yapılan indirimlerin doğruluk payına bakılması önemlidir” açıklamasında bulundu.

“Son güne dikkat!”

Kasım Ayı’nın son günleri yapılan indirimlerde tüketicilerin çok dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Kocabaş; “Özellikle indirimin son gününde indirim kampanyalarının kaynağını öğrenmeleri zor duruma düşmemeleri açısından önem taşımaktadır.  Her yıl Kasım ayının son Cuma günü dünyada indirim günü olarak uygulanıyor” dedi.

Her türlü dolandırıcılığa karşı uyarılarda bulunan Edirne Tüketiciler Derneği (ETÜDER) Başkanı Kocabaş, internet üzerinden yapılan alışverişlerde evdeki internet ya da mobil ağın kullanılmasının daha güven verici olduğunu hatırlattı.

“14 gün içinde başvursunlar”

Bazı vatandaşların haklarını aramak için tüketici haklarına başvuru yapılabileceğini bilmediğini belirten Kocabaş; “Bir ürün aldıklarında o ürünle ilgili şikâyetleri varsa 14 gün içinde Ticaret İl Müdürlüğü Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmaları gerekiyor. Şikâyet başvurusu yaparken de bu sitelerin açık adres yazmak zorundalar. Çünkü tüketicilerin haklarını ararken muhatap olacak kişiyi bilmemiz gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali