Netanyahu: Gazze'ye Saldırıları Sürdürün
Üç Aylar: Receb, Şaban ve Ramazan...
'İş Bulma Duası' En Çok Arananlar Listesine Girdi
İstanbul Sözleşmesi Yeniden Gözden Geçirilecek
Bu haber 06 Aralık 2019, Cuma 17:18 tarihinde eklendi. 49 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zammı duyan, Nüfus Müdürlüğü’ne koştu

“Nüfus cüzdanı değişimlerine yüzde 100 zam gelecek” şeklindeki iddialar üzerine vatandaşlar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne akın etti. Günlük 150-200 nüfus cüzdanı değişimi yapılırken Aralık ayı itibariyle bu sayı günlük 450’ye ulaştı
Zammı duyan, Nüfus Müdürlüğü’ne koştu

Nüfus cüzdanı ve ehliyet yenilemede son tarihin yaklaştığı ve ücretlere zam yapılacağı iddiasını duyan vatandaşlar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne akın etti. Müdürlükte yoğunluğa neden olan vatandaşlar, son bir ay içerisindeki işlem sayısını ikiye katladı. Daha önceki aylarda günlük 150-200 nüfus cüzdanı değişimi yapılırken Aralık ayı itibariyle bu sayı günlük 450’ye ulaştı.

2017 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlanan kimlik yenileme işlemi ile beraber, milyonlarca vatandaş kimlik değiştirme başvurusunda bulundu. 2 yıldan fazla süredir kimlik değiştirme işlemleri devam ederken, kimlik yenileme müracaatı ve kimlik değiştirmede son tarih vatandaşların gündemine geldi. Kimlik yenileme de son tarih ne zaman?

Kimlik kartlarının değişimiyle ilgili yapılan düzenlemede milyonlarca vatandaş kimliklerini yenilemek için nüfus müdürlüklerine müracaat etti. Değiştirme nedeniyle yapılan kimlik kartlarında başvuru ücreti 22,50 Türk lirası. Kimlik yenileme işlemini gerçekleştirmeyenler ise düzenlemenin ne zamana kadar son bulacağını merak ediyor.

Edirne İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Fatma Akyol, “2020 yılının sonuna kadar bitirilecek diye bir durum yok. Ama şöyle bir şey var tabii. Bir an önce kimlikler yenilensin. 49 milyon 800 binlerde bir değişim oldu. Bir an önce kimliklerin yenilenmesi gibi bir gayretimiz var. Ama böyle bir telkinimiz yok. Vatandaşın kendi inisiyatifidir. Her yıl belli bir oranda zam geliyor. Onlardan etkilenmemek adına değiştirmek isteyebiliyorlar. Kimlik değişiminde 1 biyometrik fotoğraf yeterli oluyor. Vatandaş eski kimliği ve 1 biyometrik fotoğrafıyla beraber gelip müracaatta bulunabiliyor. Ortalama 10 dakikada işlemler bitiyor. Vatandaşların tabii ki en kısa sürede değiştirmesinden yanayız. Fakat 2020 yılı sonuna kadar değiştirmezlerse herhangi bir cezai işlemimiz yok. Kimliklerin ivedilikle yenilenmesi gerekiyor ki bir sonraki işlemler yapılabilsin.” Dedi.


Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali