Netanyahu: Gazze'ye Saldırıları Sürdürün
Üç Aylar: Receb, Şaban ve Ramazan...
'İş Bulma Duası' En Çok Arananlar Listesine Girdi
İstanbul Sözleşmesi Yeniden Gözden Geçirilecek
Bu haber 08 Aralık 2019, Pazar 12:53 tarihinde eklendi. 491 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerika’dan Kasım Süleymani Açıklaması

Irak’ta sürmekte olan kaosun ardından Bağdat’a gittiği söylenilen Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani hakkında Amerika’dan ilginç bir yorum geldi.
Amerika’dan Kasım Süleymani Açıklaması
Irak’ta sürmekte olan kaosun ardından Bağdat’a gittiği söylenilen Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani hakkında Amerika’dan ilginç bir yorum geldi.
 
Amerikan Dışişleri bakanlığı müsteşarı David Schenker, Amerika’nın Irak’taki göstericilerin yanında olduğunu ve gösterileri desteklediklerini tekrarlayarak, Irak’ta direniş cephesine bağlı belli grup ve şahsiyetlere yönelik yaptırım kararlarının da devam edeceğini belirtti.  
 
ABD Dışişleri bakan müsteşarı Schenker, Irak’taki gelişmelerle ilgili olarak devrim muhafızları Kudüs Gücü komutanı General Kasım Süleymani için “Süleymani Irak’ın egemenliğini ihlal ediyor, yeni başbakanı seçmek için de Bağdat’ta. Bu kabul edilebilir bir durum değil” dedi.
 
Kasım Süleymani’nin Güvenlik Konseyi’nin yurt dışı seyahat yasağını deldiğini, ancak Amerika’nın Süleymani’yi tutuklayabilmek için Irak’ta yeterli güçlerinin bulunmadığını, ancak Irak hükümetinin Güvenlik Konseyi kararı gereği olarak Süleymani’yi tutuklaması gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
Amerika’nın Irak ve Lübnan’daki kaoslarda bir yerinin olmadığını ileri süren Amerikan Dışişleri Bakanı müsteşarı Schenker “Irak ya da Lübnan’daki hadiselerde bizim bir yerimiz yok. Biz bu ülkelerde kimin başbakan olacağını tayin etmiyoruz, buna biz karar vermiyoruz. Biz Irak’ta militanlar ve teröristler için örgüt de kurmuyoruz. Bunu yapan İran’dır” derken, Irak’ta İran konsolosluklarının yakılması olaylarına ilişkin de şu ifadeleri kullandı:
 
“Biz konsoloslukların yakılmasını desteklemiyoruz; ancak Irak halkı yüzleştikleri sorunun kaynağının kim olduğunu bildiği için konsoloslukları yakıyor.”
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali