Cübbeli Ahmet' Doğu Perinçek'e Teşekkür Etti
Refah Sınır Kapısı Çift Yönlü Açıldı
Hayber’den Çıkarılan Yahudiler için Tazminat Ödenmeli
Başsavcılık İfadeye Çağırdı
Bu haber 07 Şubat 2020, Cuma 12:28 tarihinde eklendi. 322 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“EDİRNE’DE HERHANGİ BİR HAYVAN HASTALIĞI YOKTUR”

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’nun hazırlamış olduğu raporda 8 işletmenin tüberküloz hastalığı yüzünden karantina altına alınmış olmasının toplum da yeni bir virüs başlangıcı gibi algılandığını belirtti. Geçmiş, Yapılan araştırmalarla birlikte hayvan haklarıyla ilgili bir hastalığının mevcut olmadığını belirtti. Geçmiş; “Rapor 2019 yılında mevcut alanlarda çıkan bir hastalıklarla ilgilidir. Yayılmadan gerekli ilaçlamalarıyla bakımlarıyla karantina altına alınmış ve hayvanların telef edilmesiyle olay büyümeden ortadan kalkmıştır.” Dedi.
“EDİRNE’DE HERHANGİ BİR HAYVAN HASTALIĞI YOKTUR”

“Edirne’de yeni bir virüsün başlangıcı gibi bir duyarlılık mevcut”

Bir önceki İl Genel Meclis toplantısında Tarım ve Hayvancılık Komisyonunun sunmuş olduğu rapordaki bilgiler için tarım il müdürlüğünden gerekli bilgilerin alınarak hazırlandığını dile getiren Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, “Raporda yanlış bir söylem söylenmiş. 2019 yılında tarım il müdürlüğünün hayvancılıkla ilgili çalışmalarıyla ilgili yapılan çalışmalar neticesinde 2019’da müttefik çıkan hayvan hastalıklarıyla ilgili çalışmalar raporu yapılmış ama kamuoyunda bu Çin’deki çıkan bir virüsle ilgili sanki Edirne’de yeni bir virüsün başlangıcı gibi bir duyarlılık mevcut.” Şeklinde konuştu.

Rapor 2019 yılında çıkan bir hastalıklarla ilgilidir”

Yapılan araştırmalarla birlikte hayvan haklarıyla ilgili bir hastalığının mevcut olmadığını dile getiren Geçmiş, “Kamuoyunun bu konuda yanlış anlaşılmalara meyil vermemesi gerekiyor. Bu açıklamayı ondan dolayı yapmak zorunluluğu hissettim. Basınımız doğru bir haber yazmıştır komisyona göre ama komisyonda bu konuda 2019 yılında mevcut kayıtlı olmayan ara ara çıkabilecek hastalıkları sanki bugün varmış gibi raporlarında lanse etmiştir. Rapor 2019 yılında mevcut alanlarda çıkan bir hastalıklarla ilgilidir. Yetkili kurumlar tarım il müdürlüğü ve veterinerler olayların daha çıkış anında zaten gerekli müdahaleyi göstermişlerdir. Yayılmadan gerekli ilaçlamalarıyla bakımlarıyla karantina altına alınmakla ya da hayvanların telef edilmesiyle olay büyümeden kalkmıştır.” Dedi.

“Edirne’de herhangi bir hastalık yoktur”

2020 yılında yapılmış olan çalışmalarda herhangi bir hayvan hastalığının mevcut olmadığını belirten Geçmiş, böyle bir hastalığın oluşmasının da mümkün olmayacağını söyledi.

Edirne’nin hayvancılık konusunda ayrı bir bölge alanında olduğunu ifade eden Geçmiş, “Hayvancılık ilgili çok hassas bir çalışmalarımız vardır. Bununla ilgili mağduriyeti önleme açısından da bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım tekrar ediyorum Edirne’de şuan hayvan hastalığı şap hastalığı gibi bir durum yoktur 2019 yılında muhtelif alanlarda küçük çiftliklerde ya da küçük hayvan bakılan yerlerde ortaya çıkmış ama yayılmadan ortadan kaldırılmıştır.” Dedi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali