Netanyahu: Gazze'ye Saldırıları Sürdürün
Üç Aylar: Receb, Şaban ve Ramazan...
'İş Bulma Duası' En Çok Arananlar Listesine Girdi
İstanbul Sözleşmesi Yeniden Gözden Geçirilecek
Bu haber 10 Şubat 2020, Pazartesi 16:26 tarihinde eklendi. 212 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Her Yıl 100 Binden Fazla İnsan Sigaradan Hayatını Kaybediyor

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla Türkiye Yeşilay Cemiyeti Edirne Şubesi Saraçlar Caddesi’nde bilinçlendirme etkinliği düzenledi.
Her Yıl 100 Binden Fazla İnsan Sigaradan Hayatını Kaybediyor

Saraçlar Caddesi'nde düzenlenen etkinlik hakkında açıklamalarda bulunan Yeşilay Edirne Şube Başkanı Sebahattin Bilgiç; "Sigara kişiye ve sevdiklerine ciddi zararlar veriyor. 9 Şubat Sigarayı Bırakma günü bu anlamda gerçekten önemli bir gün, sigarayı bırakmak isteyenler için güzel bir fırsat. Bütün vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermesini rica ediyorum." Dedi.

Etkinlikte vatandaşlara bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Etkinliğe katılan vatandaşlar ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık kontrolünden geçirildi.

"100 Binden Fazla İnsanı Sigaradan Kaybediyoruz"

8 milyon insanın sigaraya bağlı rahatsızlıktan hayatını kaybettiğini dile getiren Bilgiç; "Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 8 milyon insanın sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor. Sigara kullanımı kalp ve damar hastalıklarına, bronşların daralmasına ve akciğer rahatsızlıklarını tetikliyor. Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigaradan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkileşimden doğan hastalıklar ve zararlar da acı bir tablo. Sigara kullanımı aynı zamanda ülke ekonomisini de olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılıktır." İfadelerini kullandı.

"Sigarayı Bırakmak İçin Bir Fırsat"

Sigaranın içenlere ve çevrelerindekilere zarar verdiğini söyleyen Bilgiç; "Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. Sigarayı bırakmak isteyenlere '9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü' bir fırsat. Bütün vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyet göstermesini rica ediyorum. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz." Dedi.

"Rehabilitasyon Hizmetleri Ücretsiz"

Sigarayı bırakmak isteyenlere YEDAM'da ücretsiz rehabilitasyon hizmeti verildiğini belirten Bilgiç; "Sigarayı bırakmak isteyenler için bırakabilirsin.org adresinde özel programlar hazırlanıyor. YEDAM'da tütün bağımlılarına rehabilitasyon hizmetinin ücretsiz olarak veriliyor." Şeklinde konuştu.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali