Çocuk Askerler İddiası
ABD’de Öfke Dinmiyor
 Hala Aynı Kafadalar
Bu haber 17 Mart 2020, Salı 13:48 tarihinde eklendi. 773 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Koronavirüs pazarı vurdu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Ulus Pazarı’nın ikinci bir duyuruya kadar kurulmayacağı haberi kentte kurulan sebze-meyve pazar esnaflarını tedirgin etti. Çin'de başlayıp, tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de görülen korona virüsün ardından vatandaşlar adeta eve kapandı.
Koronavirüs pazarı vurdu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Ulus Pazarı’nın ikinci bir duyuruya kadar kurulmayacağı haberi kentte kurulan sebze-meyve pazar esnaflarını tedirgin etti. Çin'de başlayıp, tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de görülen korona virüsün ardından vatandaşlar adeta eve kapandı. 

Coronavirüs önlemleri kapsamında pazaryerlerinin dezenfekte edildiğini belirten Edirne Manavlar ve Seyyar Satıcılar Odası Başkan Yardımcısı Murat Yüksel, hijyen açısından katkı sağlamak amacıyla esnaflara eldiven dağıttıklarını söyledi.

Kapalı ve kalabalık marketler ya da alışveriş merkezlerine göre açık alanda kurulan pazarların daha sağlıklı ve hijyenik olabileceğini düşündüğünü aktaran Yüksel, virüs tehlikesi geçene kadar pazarda her türlü önlemi alacaklarını vurguladı.

Coronavirüs salgını dolayısıyla vatandaşlar mecburi olmadığı sürece evlerinden çıkmıyor. Cadde ve sokaklar boş kalırken, kentte Pazartesi günleri kurulan sebze-meyve pazarı da bu hafta boş kaldı.

“Korku ve endişeniz olmasın”

Vatandaşlara pazardan alışveriş yapma çağrısında bulunan Yüksel, Pazar esnafının yanı sıra vatandaşlara da büyük görev düştüğünü vurguladı.

Pazara alışverişe gelen vatandaşların da kendilerince önlem almalarında fayda olduğunu dile getiren Yüksel; “Vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile pazarımızdan alışveriş yapabilirler. Çünkü pazarlarımızdaki tüm ürünler günlük ve taze olarak geliyor. Zaten yerli ürünler olduğu için bunları tüketerek de hastalıklardan korunabilirler. Edirne Halkını pazara bekliyoruz” dedi.

“Pazarlarımız kapanmayacak!”

Ulus Pazarı’nın ikinci bir duyuruya kadar kapalı olacağı haberleri üzerine kentteki diğer pazarların da kapanacağını sanan vatandaşlar için uyarıda bulunan Yüksel; “Biz şimdilik ikinci bir karar kadar devam edeceğiz. Ulus pazarına Bulgar ve Yunan’dan gelen vatandaşlarda oluyor. Onun için önlem alındı. Bizim sebze pazarlarımızda genelde Edirne halkı yani yerli müşterilerimiz geldiği için bunların devam etmesinden şikâyet yok. Çarşamba ve Cumartesi pazarlarımız şimdilik kurulmaya devam edecek. Alışveriş yapmak isteyen herkesi pazarlarımıza bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

“Pazarımızın kapatılmasını istemiyoruz”

14 yıldır pazarcılık yapan Mehmet Ali Boz; “Gerekli hijyeni sağlamaya çalışıyoruz. Kendimizce önlemler alıyoruz. Eldiven ve gerekirse maske ile satış yapıyoruz. Ellerini dezenfekte etmek amacıyla müşterilerimize de kolonya ikram ediyoruz. Önlemler kapsamında vatandaşlarla yakın temastan kaçınıyoruz. Sınır kapılarımız da kapatıldığından dolayı yabancı müşterilerimiz gelemiyor. Bu yüzden de konuya ilişkin sıkıntı olduğunu düşünmüyoruz. Pazarımızda gerekli hijyen koşulları sağlanıyor. Esnaf arkadaşlarımız da her türlü önlem alıyor. Pazarımızın kapatılmasını istemiyoruz. Tedbir alınarak atlatılabileceğini düşünüyorum” dedi.

“Eldiven ve maske ile önlem alıyoruz”

Ulus Pazarı ikinci bir duyuruya kadar kapatılmasının ardından sıranın kendilerine geldiğini ve tedirgin olduklarını belirten Pazar esnaflarından Murat Pakarda; “Halk pazarlarının kapatılmasından ziyade gerekli önlemler alındığı zaman herhangi bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyoruz. Halk tedirgin olduğu gibi biz esnaflar da diken üstünde duruyoruz. Sadece pazarın kapatılması ile alınan önlemler yeterli olmayacaktır. Zaten bakanlıklar gereken tedbirlerin alındığını açıklıyor. Kapatılacaksa her yerin tamamen kapatılması gerekir. Biz Pazar esnafları olarak her türlü önlemi alıyoruz. Eldiven ile çalışıyoruz ki vatandaşlarımıza da güven vermek açısından bunun önemli olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

“Psikolojik korkuyu yenebiliriz”

20 yıldır pazarcılık yapan Murat Yeşil; “Açık pazar yerlerinde endişe edecek ve korkulacak bir durum olmadığını düşünüyorum. Gereken tedbirleri aldığımız zaman her şeyin üstesinden gelebiliriz. Eldivenle çalışmaya başladık. Hem kendimiz hem de müşteri açısından bunun önem taşıdığı görüşündeyiz. Ürünlerimizin hepsi taze ve günlük geliyor. Greyfurt, limon ve portakal satışlarımızda bir artış oldu. Vatandaşlar da kendince önlem amacıyla meyve tüketimine yöneliyor. Onun dışında vatandaşlar psikolojik korkudan dolayı dışarı çıkmıyorlar. Ama doğal olarak bu geçici süreç pazarımızı da etkiledi. Virüsün daha çok kapalı ve kalabalık yerlerde bulaşabileceğini düşünerekten vatandaşlarımızı yerli ve taze ürünlerimizden tüketmeye davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali