ABD Askerleri Irak'tan Çekiliyor
Merkel: Türkiye'ye Olası Yaptırım Gündemimizde Olacak
Aliyev'den İran Açıklaması
Aksoy Araştırma, Anket Sonuçlarını Paylaştı
Bu haber 13 Kasım 2020, Cuma 16:34 tarihinde eklendi. 379 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

VMRO DPMNE ile SDSM arasında “veto” atışması

Bulgaristan’ın komşu Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliğine (AB) üyelik müzakerelere başlamasını veto etmesi üzerine Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE ile iktidardaki SDSM arasında “veto” atışması yaşandı.
VMRO DPMNE ile SDSM arasında “veto” atışması

Ana muhalefet partisi İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği’nden (VMRO-DPMNE) yapılan açıklamada vetonun hükümetin başarısızlığı olduğuna vurgu yapıldı.

Başbakan Zaev’in istifasının istendiği açıklamada, “Zaev, Avrupa entegrasyon planını başaramazsa gideceği sözünü yerine getirmekten aciz. Zaev iki temel sahte vaat, herkes için yaşam ve AB ile müzakereler üzerinde güç kazandı. İkisinde de başarısız oldu ve vatandaşları hayal kırıklığına uğrattı.” ifadelerine yer verildi.

Başbakan Zaev’in ne ülkeyi koruyabildiğini ne de AB’ye üyeliği başarmadığı belirtilen açıklamada, “Ülke ciddi bir siyasi, ekonomik ve sağlık krizine giriyor. Zaev’in ayrılıkları yeni bir fiyaskoyla sona erdi. Suistimalci Zaev’in başbakan olması için artık ülke onunla sadece yenilgileri ve başarısızlıkları kaydettiği için hiçbir neden yok.” denildi.

Sosyal Demokratlar Birliği’nden (SDSM) yapılan açıklamada ise “VMRO-DPMNE, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği müzakere çerçevesi üzerindeki vetosunu klip ve şarkılarla kutluyor, bu da devlet ve ulusal çıkarlarının olmadığını bir kez daha kanıtlıyor. Bu, VMRO-DPMNE ve Hristijan Mickoski’nin geçmiş dönemdeki davranışlarının bir tekrarıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Ana muhalefet partisi VMRO DPMNE’nin AB yolunda ülkeye hiçbir ilerleme kaydettirmediği vurgulanan açıklamada, “VMRO-DPMNE ve Mickoski bu zor anda seviniyorlar, ancak NATO için ablukaların başarısız olduğunu çok iyi biliyorlar, AB için de başarılı olamayacaklar.” denildi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali