BİNLERCE ABD TANKI EDİRNE SINIRINA GELİYOR!
MÜFTÜ MUAMMER ZUKORLİC VEFAT ETTİ!
Suriye ve Beşar Esad konusunda Yanıldık
Bu haber 02 Ocak 2021, Cumartesi 03:13 tarihinde eklendi. 1797 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DARBE ÇIĞIRTKANLIKLARINA SUÇ DUYURUSU

AK Parti İl Teşkilatları 81 ilde eş zamanlı olarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulundu. AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba ve teşkilat üyeleri, Genelkurmay eski Başkanı emekli orgeneral İlker Başbuğ ve gazeteci Can Ataklı'nın darbe, CHP'li Fikri Sağlar'ın ise başörtüyle ilgili açıklamalarına ilişkin suç duyurusunda bulundu.
DARBE ÇIĞIRTKANLIKLARINA SUÇ DUYURUSU

Teşkilat üyeleriyle Edirne Adliyesi'ne gelen Başkan İba ve beraberindekiler, dilekçelerini ilgili savcılığa teslim etti.

"Milli irade düşmanlığı, kimi zaman darbeci, kimi zaman vesayetçi olarak karşımıza çıkmıştır"

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, yönetim kurulu üyeleri ve partililerle birlikte Edirne Adliyesi'ne giderek, bu üç isim hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından Adliye önünde basın açıklamasında bulunan AK Parti Edirne İl Başkanı İba; "En başından beri her dönemde milli iradenin üstünlüğünü hazmedemeyenler olmuştur. Milli irade düşmanlığı, kimi zaman darbeci, kimi zaman vesayetçi, kimi zaman marjinal akımların temsilcisi olarak karşımıza çıkmıştır" dedi.

"Milli iradenin üstünlüğünü hazmedemeyenler olmuştur"

AK Parti Edirne İl Teşkilatını temsilen, Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında Türk Ceza Kanununun “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” başlığını taşıyan 216’ncı maddesine istinaden, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Edirne İl Başkanı Belgin İba; "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, doğrudan milletin yürüttüğü ve onun temsilcisi olan Büyük Millet Meclisi'nin yönettiği bir istiklal mücadelesi sonunda kurulmuştur. Temelinde milli iradenin üstünlüğü olan Cumhuriyetimiz, çok partili siyasi sistemle birlikte, bu vasfını siyasi alanda da tam manasıyla hayata geçirmeye başlamıştır. Elbette, en başından beri her dönemde milli iradenin üstünlüğünü hazmedemeyenler olmuştur. Milli irade düşmanlığı, kimi zaman darbeci, kimi zaman vesayetçi, kimi zaman marjinal akımların temsilcisi olarak karşımıza çıkmıştır. Hepsi de faşizmin en ilkel, en karanlık, en nobran söylemleri ve eylemleriyle millete, milletin değerlerine, tarihine, kültürüne saldıran köhne zihniyetin mensuplarıyla mücadele etmek, kendine bu ülkenin demokrat, yerli ve milli bireyi olarak gören herkesin en başta gelen sorumluluğudur" ifadelerine yer verdi.

"Milletimizin temsilcisi olarak mücadelenin en ön safhasında yer almaktan gururluyuz"

Yakın tarihte 28 Şubat’tan 15 Temmuz’a kadar uzanan nice acı hatıraların hala hafızasında canlı olan Türk milletinin faşist zihniyete karşı gösterdiği ilkeli ve güçlü duruş sayesinde, ülkenin en büyük kalkınma ve demokrasi atılımının AK Parti vasıtasıyla sağlandığını aktaran Başkan İba, en büyük gurur ve mutluluklarının bu büyük atılımla milletin temsilcisi olarak mücadele safının en önünde yer almak olduğunu vurguladı.

"Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası gayretlerimizi, inşallah, zaferle neticelendireceğiz"

Türkiye’nin kalkınma ve demokrasi yolculuğunda kat ettiği mesafedeki başarısı; akıl, vicdan ve izan sahibi herkes tarafından takdirle teslim edilmekte olduğunu dile getiren Başkan İba; "Bu sayede ekonomiden hak ve özgürlüklere kadar her alanda dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle mukayese edilebilecek bir yere geldiğimizi en iyi milletimiz biliyor. 2023 hedeflerinde somutlaşan büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası gayretlerimizi, inşallah, zaferle neticelendireceğiz. Tabii bu süreçte, eski Türkiye’de kaldığını ümit ettiğimiz faşist zihniyetin, bulduğu her fırsatta adeta hortlamasının yol açtığı tedirginliği de hep birlikte yaşıyoruz" dedi.

 "Bu zihniyet sahipleriyle hukuk önünde hesaplaşmakta kararlıyız"

Kimi zaman milli iradenin Tecelligahı olan Meclis’in mehabetini bozan, kimi zaman medya mecralarını kirleten, kimi zaman eskiden mensubu oldukları kurumların saygınlığına zarar veren bu zihniyet sahipleriyle hukuk önünde hesaplaşmakta kararlı olduklarının altını çizen Başkan İba; "Bu örneklerden biri, CHP’nin resmi yayın organı olan bir televizyon kanalında “başörtülü bir hakimin tarafsız olamayacağını ve adil yargılama yapamayacağını” söyleyen, eski milletvekili ve bakan Fikri Sağlar’ın ortaya koyduğu tavırdır" şeklinde açıklamada bulundu.

Türkiye’nin artık geride bırakmış olması gereken, büyük acıların çekildiği ve bedellerin ödendiği bir meseleyi yeniden gündeme getiren Fikri Sağlar'ın CHP’nin demokrat yaldızı altındaki faşist yüzünü bir kez daha sergilediğini belirten Başkan İba, benzer her türlü girişime karşı kararlılıkla mücadele edeceklerini aktardı.

"Darbe ve felaket çığırtkanlığı yapan bu zihniyet, ülkemiz için tehlikelidir"

Can Ataklı'nın gazeteci kimliğiyle sosyal medya paylaşımına da değinen Başkan İba; "Cumhurbaşkanımızın seçimle gitmeyeceğini, ordunun darbe kabiliyetinin kalmadığını, artık tek ümidin ülkenin halkta öfkeye yol açacak büyük bir felakete uğraması olduğunu söyleyebilecek kadar derin bir sefalete düşmüştür. Darbe ve felaket çığırtkanlığı yapan bu zihniyet, ülkemiz için bizatihi bu tehditlerin kendisi kadar tehlikelidir. Aynı şekilde, Genelkurmay eski Başkanlarından İlker Başbuğ’un, 27 Mayıs darbesinin, şayet rahmetli Menderes erken seçim kararını ilan etseydi olmayabileceği, böyle bir durumda da iktidarın zaten CHP’ye geçeceği yönündeki açıklamaları, zihinlerin gerisindeki darbe sevdasını açık etmiştir. Sadece bu üç örnek dahi, Türkiye’nin 97 yıllık Cumhuriyet tarihinde elde ettiği milli iradenin üstünlüğünü esas alan kazanımları hala hazmedemeyenlerin vesayet ve darbe dönemlerinin özlemiyle yanıp tutuştuğunu göstermeye yeterlidir" ifadelerine yer verdi.

"Terörle ve her türlü vesayet odağı ile mücadele demokrasiyi koruma adınadır"

Bugün seçilmişlerin en kritik demokratik mücadele süreci devam ederken, bu tür söylemlerin ve yaklaşımların, iyi niyetli olmadığının, arkasında farklı ajandaların ve gayelerin bulunduğunun tartışmaya mahal vermeyecek şekilde açık olduğunu ifade eden Başkan İba, terörle ve her türlü vesayet odağı ile mücadelenin demokrasiyi koruma mücadelesi olduğunun unutulmaması gerektiğine değindi.

Başkan İba'dan siyasi partilere tepki verme çağrısı

Hak ve özgülük mücadelesinde ülkemizin elde ettiği kazanımlara, vesayetten darbeye, terör örgütlerinin saldırılarından uluslararası tuzaklara kadar nice badireleri göğüsleyerek sahip çıkan milletin, bu karanlık zihniyete de hak ettiği dersi, demokrasi ve hukuk sınırları içinde vereceğinden şüphe duymadıklarını söyleyen Başkan İba, tüm diğer siyasi partileri de demokrasi karşıtı bu açıklamalara tepki vermeye davet etti.

Türkiye’nin 81 vilayetindeki AK Parti teşkilatları olarak yapılan bu saldırıları; demokrasinin kalbi milli iradeye, onun taşıyıcısı siyaset kurumuna ve nihayetinde bizatihi demokrasiye, AK Parti ve seçilmiş Cumhurbaşkanına yönelik bir saldırı olarak gördüklerini ifade eden Başkan İba, hukukun haklarını kullanarak, suç duyurusunda bulunmak suretiyle, millete ve tarihe karşı görevlerini yerine getirdiklerini söyledi.

Benzer her türlü girişime karşı aynı kararlılıkla mücadele edeceklerini aktaran Başkan İba, "Tüm diğer siyasi partileri de demokrasi karşıtı bu açıklamalara tepki vermeye davet ediyoruz" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali