BİNLERCE ABD TANKI EDİRNE SINIRINA GELİYOR!
MÜFTÜ MUAMMER ZUKORLİC VEFAT ETTİ!
Suriye ve Beşar Esad konusunda Yanıldık
Bu haber 08 Şubat 2021, Pazartesi 12:21 tarihinde eklendi. 3568 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SODİMER Başkanı Prof. Dr. Eraslan'dan "verileri Türkiye'de kalan uygulamaların seçilmesi" tavsiyesi:

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, son dönemde veri güvenliğiyle gündeme gelen anlık mesajlaşma programlarının seçimine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Türk mühendisleri tarafından kurulmuş, verilerin mutlaka Türkiye'de olduğu araçların çok çok önemsenmesi gerekiyor." dedi.
SODİMER Başkanı Prof. Dr. Eraslan'dan

Bir program kapsamında kente gelen Prof. Dr. Eraslan, yaptığı açıklamada, anlık mesajlaşma araçlarının tüm dünyada milyarlarca insan tarafından kullanılan büyük bir endüstri oluşturduğunu belirtti.

Eraslan, "Zuckerberg üçlüsü" diye nitelendirilen "WhatsApp, Facebook ve Instagram"ın dünyada bir tröst halinde olduğunu ifade etti.

WhatsApp'ın AB ülkeleri hariç, gizlilik ilkelerindeki değişikliği Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede uygulama girişiminin tepkilere yol açtığını anımsatan Eraslan, şunları kaydetti:

"Türk insanı bu girişim sonrası 'dijital milli duruş' sergiledi. Çok büyük kitlesel ayrılmalar sonucu WhatsApp geri adım atmak zorunda kaldı. Bu süreci 15 Mayıs'a erteledi.  Bunu zamana yayarak, futbol terimiyle bir top çevirme dönemine girdiler.

Şunu artık çok net görüyoruz, hiç kimse artık verisinin paylaşılmasını istemiyor. Veri mahremiyeti diye bir şey var. Verilerimizin mahremiyeti ve gizliliği çok önemli. İnsanlar kendi ses, görüntü, fotoğraf ve bilgilerini asla kimseyle paylaşmak istememekte. Bu durum da anlık mesajlaşma araçlarının en büyük handikabı."

Eraslan, WhatsApp'ın gizlilik politikası değişikliği planını açıklamasının ardından diğer uygulamalara talebin arttığını dile getirdi.

WhatsApp'tan kitlesel ayrılıkların yaşandığını belirten Eraslan, şunları kaydetti:

"Bu yaşanan süreçte olan kitlesel ayrılmalardan sonra WhatsApp geriledi. Telegram ve Signal gibi uygulamalara ilgi arttı. Baktığımız zaman bu uygulamalarında gizlilik açıkları var. Bu yüzden yerli ve milli, Türk mühendisleri tarafından kurulmuş, verilerin mutlaka Türkiye'de olduğu araçların çok çok önemsenmesi gerekiyor. Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalmalı. Türk insanı çok net olarak bu vurguyu yapmıştır. Bu durumda şirketlerle geri adımı attırmıştır."

AA

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali