Flaş öneri: Koronavirüs aşısı yaptırmaya para cezası
Ersin Tatar’dan Kur’an Kursları Çıkışı
Güvenlik Soruşturması, Yasalaştı
Ali Erbaş'tan Teravih Açıklaması
Bu haber 02 Mart 2021, Salı 13:38 tarihinde eklendi. 5177 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aşı Olmayana Seyahat İzni Yok !

Avrupa Birliği (AB) aşı olanlara verilmesi planlanan dijital belgenin hazırlıklarına başladı.
Aşı Olmayana Seyahat İzni Yok !
Avrupa Birliği (AB) aşı olanlara verilmesi planlanan dijital belgenin hazırlıklarına başladı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa Parlamentosu’ndaki Alman muhafazakar milletvekillerine yaptığı açıklamada AB çapında dijital aşı belgesi için gereken yasal düzenlemeye ilişkin tekliflerini bu ay sunacaklarını söyledi.  Von der Leyen "Dijital yeşil belgenin nasıl görüneceğine dair soruya gelince, yasal düzenleme teklifini Mart ayında sunacağız" ifadelerini kullandı.
 
Von der Leyen geçtiğimiz haftalarda yapılan AB zirvesinde aşı belgesi ile ilgili olarak "Gelecek aylarda teknik şartlarını oluşturmak istiyoruz" demiş, uygulamanın başarılı olabilmesi için üye ülkelerden destek istemişti. Von der Leyen sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda dijital aşı belgesiyle ilgili olarak yasal düzenleme teklifini bu ay sunacaklarını belirtti. Von der Leyen hedeflerinin bir kişinin aşı olduğunun kanıtlanabilmesi, aşılanamayanların test sonuçlarının görülebilmesi olduğunu söyledi.
 
Üç ay içinde aşı belgesi
AB, geçen ay düzenlenen zirvede üç ay içerisinde bir aşı belgesi düzenlenmesi konusunda uzlaşmıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel de geçen hafta AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlenen video konferanstan sonra yaptığı açıklamada, belgenin "yaz dönemine kadar hazır olması için siyasi bir gereklilik oluştuğunu" kaydetmişti.
 
Aşı belgesinin QR kodu ile görülebilmesi, insanların döküman olarak yanında ya da telefonunda taşıyabilmesi planlanıyor. Bu nedenle 27 üye ülkenin sistemlerinin bağlantılı olması gerekiyor. Bu dökümanın seyahat, restoran veya etkinliklerde kolaylık sağlayıp sağlamayacağı konusu ise henüz netleşmedi. Bu konuda her ülkenin kendisinin karar vermesi bekleniyor.
 
Kaynak: DW Türkçe
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali