Balkanlar'da gerginlik: Sırbistan Cumhurbaşkanı sınırda
Afrikalı gençle Macron arasında dikkat çeken diyalog
Siyonistler Batı Şeria'da Ateşle Oynuyor
Hani İçki Yoktu ?
Bu haber 11 Eylül 2021, Cumartesi 19:13 tarihinde eklendi. 24 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tunca Nehri’nde 7’den 70’e çöp temizliği

Edirne İl Müftülüğü ve Yeşilay işbirliğinde Tunca Nehri kenarında çöp toplama etkinliği gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinliğe çok sayıda öğrenci ve çevre gönüllüsü de katılım sağladı.
Tunca Nehri’nde 7’den 70’e çöp temizliği

Edirne’de Tunca Nehri kenarında bir araya gelen Edirne İl Müftülüğü ve Yeşilay personeli, öğrenciler ile çevre gönüllüleri Vatandaşlarda çevre bilinci oluşturmak adına çöp toplama etkinliği yaptı.

Yüzeyi yosun ve çöplerle kaplanan Tunca Nehri’nde gerçekleştirilen etkinlik farkındalık oluşturması açısından bu kez ödüllü olarak yapıldı. Nehirdeki etkinlikte en çok çöp toplayana çeşitli ödüller verildi.  

Kış aylarında taşkınlarla gündeme gelen Tunca Nehri, yazın ise kuraklığa bağlı olarak ortaya çıkan yoğun ve çöplerle dikkat çekiyor. Çevre kirliliğine duyarsız kalmayıp harekete geçen çevreciler, torbalar dolusu çöp topladı.

Diyanet Vakfı Edirne Şubesi çevre temizliğine dikkat çekmek amacıyla oluşturulan etkinlikte katılımcılara sürpriz hediyeler ve kitap hediye etti.

“Sağlıklı Yaşam için Temiz bir çevre olmazsa olmazlardandır”

Yeşilay Edirne Şube Başkanı Müzekkâ Bayrak; “Yeşilay olarak 'Bağımlılıklarla Mücadelemizde her zaman 'Sağlıklı Yaşamın' öneminden bahsediyoruz. Sağlıklı Yaşam için Temiz bir çevre olmazsa olmazlardandır. Dünya Temizlik Günü sebebiyle üye ve gönüllülerimizle sosyal sorumluluk ve çevre bilinciyle bugün burada şehrimize fayda sağlamak, farkındalık oluşturmak için  bir araya geldik.  Geleceğimiz için, çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmak bizlerin en büyük sorumluluğudur. 'Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek mottosuyla tüm halkımızı temizlik ve çevre bilinciyle bu harekete destek olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yıllar önce başlattığı plastiğe karşı mücadele kampanyasının büyüyerek devam ettiğini söyleyen Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü öğretim görevlisi İspanyol Begona Rodriguez, bu mücadeleden vazgeçmeyeceğini söyledi.

Çevre duyarlılığını arttırmak ve farkındalık yaratmak için etkinlik düzenlediklerini söyleyen Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt; "Özellikle salgın hastalık döneminde daha dikkatli olmalıyız. Çevre temizliği ve hijyen kurallarına uymamız gerekiyor" dedi.

çok miktarda plastik ve cam atık topladıklarını söyleyen Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği Edirne Temsilcisi Ertuğrul Halaşlı, insanların doğaya karşı daha duyarlı olması gerektiğine değindi.

“Gelecek nesillerin temiz bir çevrede yetişmesini isterim”

Etkinliğe katılan Lise Öğrencisi Furkan Usta; "Bir-kaç parça çok toplarız gideriz diye düşünüyorduk. Ama özellikle toprağın altından çıkan parçalarla beraber çok pislendiğini gördük. Çevreyi kirletenlere çöp kutusu olduğunu hatırlatmak istiyorum. Çöpleri çok kocasına atabilirler. Yere atmak yerine 1 dakika bile elinde tutup çöpe atabilirler. Çünkü benden sonraki nesillerde bu doğada yaşayacaklar. Onların da temiz bir cevrede kalmalarını isterim" ifadelerine yer verdi.

Etkinliğe katılan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü öğretim görevlisi İspanyol Begona Rodriguez, yıllar önce başlattığı plastiğe karşı mücadele kampanyasının büyüyerek devam ettiğini anlatarak, insanların doğaya daha özenli davranmasını istedi.

Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt, en çok çöp toplayan iki çevre gönüllüsüne matara, etkinliğe katılan öğrencilere ise kitap hediye etti.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali