BİNLERCE ABD TANKI EDİRNE SINIRINA GELİYOR!
MÜFTÜ MUAMMER ZUKORLİC VEFAT ETTİ!
Suriye ve Beşar Esad konusunda Yanıldık
Bu haber 07 Ekim 2021, Perşembe 17:41 tarihinde eklendi. 40 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akbulut; “Projeyi gençlerin aydınlık geleceği olarak görüyorum”

Edirne İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut, Edirne İdare Mahkemesi’nce durdurulan Uzunköprü OSB Projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Projeyi, gençlerin aydınlık geleceği olarak gördüğünü söyleyen Akbulut, bölgenin gelişimi noktasında tarım ve sanayinin birlikte ele alınması ve desteklenmesi gerekirken, OSB projesine yönelik engelleyici girişimlerle kaybedilen zamanın derin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.
Akbulut; “Projeyi gençlerin aydınlık geleceği olarak görüyorum”

Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde kurulmak istenen karma organize sanayi bölgesi (OSB) projesi için geçtiğimiz günlerde Edirne İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Edirne İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nedret Akbulut,  Edirne İdare Mahkemesi’nce durdurulan Uzunköprü OSB Projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Uzunköprü OSB Projesi konusundaki olumsuzlukların sebebinin CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve CHP ilçe başkanı Muammer Çetiner olduğunu öne süren Akbulut, Kavacıklı vatandaşları olumsuz yönde etkilediklerinin altını çizdi.

“Kaybedilen zamanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz”

İstihdam alanlarının yetersizliği sebebiyle sanayi bölgelerine göç etmek zorunda kalan ilçe insanlarının, evlatlarının torunlarının yolunu gözleyen ailelerin ve iş arayan Uzunköprülü gençlerin, aydınlık geleceği olarak gördüğü Organize Sanayi Bölgesi Projesi için Edirne İdare Mahkemesi’nce yürütmeyi durdurma kararı verildiğini söyleyen Akbulut, bölgenin gelişimi noktasında tarım ve sanayinin birlikte ele alınması ve desteklenmesi gerekirken, OSB projesine yönelik engelleyici girişimlerle kaybedilen zamanın derin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.

“Bölgeye sağlayacağı katkıyı konuşmak yerine, ateş daha fazla alevlendirildi”

Mahkeme heyetince projeye dair verilen bu kararı yorumlamadan önce, bu noktaya nasıl gelindiğini irdelemek gerektiğini belirten Akbulut; “İlçemizin kalkınma hamlesi olarak Uzunköprü OSB Projesinin masa üzerine yatırıldığı günden itibaren, maalesef farklı bölgelerde bu gibi projelerin üzerinde oluşturulan mutabakatı bizler sağlayamadık. Projeye karşı olan ve süreci hukuki zemine taşıyan Kavacıklı vatandaşlarımıza, OSB Projesinden korktuklarının aksine, önce köylerine, sonra ilçemize, esnafımıza ve hatta tarımsal üretimimize vereceği katkıyı, siyasi partiler ve STK’ları ayırmaksızın anlatmamız, varsa çekinceleri ortadan kaldırmamız gerekirken;  orada tutuşturulan ateşi daha da alevlendirmeye yönelik bir tutumla, ana muhalefet partisi siyasetçilerinin söylemleriyle açılan farklı bir cephede daha mücadele vermek zorunda bırakıldık” şeklinde açıklamada bulundu.

‘Proje iptal oldu, pes ettiler anlamı yüklenmesin’

Edirne İdare Mahkemesi’nin verdiği kararın projenin iptaline yönelik bir karar olmadığını vurgulayan Akbulut, ‘Proje iptal oldu, pes ettiler anlamı yüklenmesin’ diyerek sitem etti.

AK Parti olarak gönül rahatlığı ile çıkıp başından sonuna kadar yaşananları ve kimlerin riyakarlık maskesi takarak Uzunköprülülerin aydınlık yarınlarına kara bulut gibi çöktüğünü zamanı geldiğinde anlatacaklarını aktaran Akbulut; “Edirne İdare Mahkemesinin vermiş olduğu karar, projenin iptaline yönelik bir karar değil yürütmeyi yani fiziki çalışmayı engelleyen bir karardır. Hukuki süreç devam etmektedir ve yürütmeyi durdurma kararının iptaline yönelik İstanbul Bölge İdare Mahkemesine gerekli itiraz muhakkak ki güzide kurumlarımız tarafından yapılacaktır” dedi.

“Hiçbir bölgeye çivi dahi çakamayız”

Edirne İdare Mahkemesi’nin almış olduğu durdurma kararında etkili olan hususun bilirkişi heyetinin raporu olduğunu belirten Akbulut; “OSB alanının toprak değerlendirmesinin yer aldığı raporu irdelediğimizde, heyet tarafından alınan 7 numuneden 5’inin mutlak tarım arazisi dışında kalan toprak özelliği taşıdığını görmekteyiz.  Tabi değerlendirmesine almış olduğu akademik eğitim üzerinden bakan bilirkişi heyeti, buranın tarımsal faaliyetlerde kullanılması görüşünde bulunmuştur. Bizler de değerli akademisyenlerin bakmış olduğu gözle bakacak olursak Edirne’de böyle yatırımları yapmamızın mümkünatı yoktur. İnanın hiçbir bölgeye çivi dahi çakamayız. Uzunköprü OSB Projesi için belirlenen alan, iddia ediyorum ki, Uzunköprü ve hatta Edirne Bölgesi toprak yapısını ele aldığımızda, kamu yararı gözetilmek suretiyle tarım dışı faaliyetler için kullanılacak en doğru yerdir. Edirne’de bir Çernobil bir Hiroşima aramanın, ot bitmeyen bir toprak parçası bulmanın mümkün olmadığı da söylemek gerekir” şeklinde açıklamada bulundu.

“Gelişim noktasında tarım ve sanayinin birlikte ele alınması gerekir”

Tarımsal üretim artışını sağlayıp ekonomik sıçramayı yapabilmenin yolunun istihdamdan geçtiğini belirten Akbulut; “Siz istediğiniz kadar toprakları suyla buluşturun, üreticileri karlılığı daha yüksek alternatif tarıma yöneltmek için milyonlarca lira destek verin,  genç nüfusunuzu tutamıyorsanız başarılı olmanız maalesef imkânsız olur. Tarımsal üretim artışını sağlayıp o ekonomik sıçramayı yapabilmek için gereken zamanı sağlamanın yolu istihdamdan geçer. Bu da Uzunköprü OSB projesine köstek olarak değil, destek vererek sağlanabilir. Bölgemizin gelişimi noktasında tarım ve sanayinin birlikte ele alınması ve desteklenmesi gerekirken, diğer ilçeler mutlak birliktelik halinde bu yolda geleceğini planladığı dönemde; bizler, Uzunköprülüler olarak OSB projesine yönelik engelleyici girişimlerle telafisi olmayan kaybettiğimiz zamanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali