BİNLERCE ABD TANKI EDİRNE SINIRINA GELİYOR!
MÜFTÜ MUAMMER ZUKORLİC VEFAT ETTİ!
Suriye ve Beşar Esad konusunda Yanıldık
Bu haber 18 Ekim 2021, Pazartesi 14:42 tarihinde eklendi. 24 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkan İba’dan Pekcanlıya cevap: “Siz hangi parayla alt yapıyı yapamıyorsunuz?”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın geçtiğimiz gün AK Parti Milletvekili Fatma Aksal’a yönelik yaptığı açıklamalara yanıt veren İl Başkanı Belgin İba, “Cebimizden harcamıyoruz. Ama biz de onlara şunu soruyoruz? Siz hangi parayla alt yapıyı yapamıyorsunuz?” Dedi.
Başkan İba’dan Pekcanlıya cevap: “Siz hangi parayla alt yapıyı yapamıyorsunuz?”

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, kentteki bir otelde düzenlediği basın toplantısında, göreve geldiği günden bu yana yaptıkları çalışmalar ve hayata geçirdikleri projeleri anlattı.

Selimiye Meydan Projesi, Uzunköprü’nün restorasyonu, dere ıslahları, sulama projeleri, sağlık yatırımları, hızlı tren, yol ve gümrük çalışmaları gibi pek çok önemli projenin yürütüldüğünü söyleyen Başkan İba, hedeflerinin Edirne’yi hak ettiği noktaya taşımak olduğunu aktardı.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan yağmurda yolların alt üst olduğunu ve bu konuda çok şikayet aldıklarını belirten İba, işin bu kadar uzamasının ve yapılan yerlerin tekrar çökmesinin tüm Edirnelileri rahatsız ettiği gibi kendilerini de rahatsız ettiğini hatırlattı.

“Gerekli desteği verdik, ama Edirne’nin hali ortada”

AK Parti yönetiminin alt yapı çalışmalarını durdurdu iddialarına da cevap veren AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba; “Bu projeye destek veren biziz. Neden alt yapı çalışmalarını durduralım. Böyle bir şey asla yok. Onların açıklamalarından sonra genel müdürümüz ile görüştüğümüzde biz alt yapı için 170 milyon lira destek sözü verdik. Bunun 157 milyon lirasını kullandırdık. 13 milyon liraları da içeride kullanma hakları saklıdır diye bir cevap aldık. Bir durdurma ya da engelleme asla yok. Biz de onlara diyoruz ki gerekli desteği verdik. Ama Edirne’nin hali ortada. Cebinizden mi harcıyorsunuz dedi. Hayır, asla cebimizden harcamıyoruz bütün hizmetler halkın parası ile yapılıyor. Bunu zaten 10 yaşındaki çocuk da biliyordur. Biz de şunu merak ediyoruz. Siz hangi parayla bu alt yapıyı yapamıyorsunuz” şeklinde açıklamada bulundu.

“Bizler de bu şehirde yaşıyoruz. Sokakların hali ortada”

Altyapının doğru yapılmadığı ile ilgili vatandaşlardan onlarca şikâyet aldıklarını vurgulayan Başkan İba; “Sosyal medyadan bununla ilgili yazılar yazıldı. Bu teknik bir sorumluluktur. Bu işin başında kontroller vardır. Bu konuyla ilgili eleştirdiğimizde ve iller bankası ile görüştüğümüzde de iller bankasının kontrolünde iş devam ediyordu. Şuanda yapılan işler iller bankasının kontrolünde devam ediyor. Ama eksik veya yanlış var mıdır bilemeyiz. Bu konuyla ilgili bir yanlış varsa bunu mutlaka bu işin kontrolünü yapanlar tespit edecektir. Çok şikâyet var. Bizler de bu şehirde yaşıyoruz. Sokakların hali ortada” ifadelerini kullandı. 

“Yapılan yerlerin tekrar çökmesi Edirnelileri olduğu gibi bizi de rahatsız ediyor”

CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın köy yolarına ilişkin eleştirilerine cevap veren Başkan İba; “Köy yolları Edirne’nin yollarından çok daha iyi durumda.  Kendileri köylere gitmediği için bilmiyorlar herhalde. Bir gezsinler köylerimizin yolları Edirne’den çok daha iyi durumda. Biz yapımın sürecinde şunu biliyoruz. Elbette ki alt yapı çalışmalarında yollar kazılacaktır. Kazılmadan yapılması mümkün değildir. Burada sorun olan yolların kazılması değildir. Biz bu işin yapılışı ile ilgili bilgilendirilmediğimiz için yapılış süreci ile ilgili. Bir bakıyorsunuz kendi bulunduğumuz caddede partinin önünde 3 gün su akmadığını duyduk. Bir bilgilendirme yapılabilir. Vatandaşa 3 gün su akmayacak denilebilir. Bu kadar uzaması ve yapılan yerlerin tekrar çökmesi teknik konular ama tüm Edirnelileri rahatsız ettiği gibi bizi de rahatsız ediyor” şeklinde konuştu.

“Bu dönem Edirne Belediyesi’ni denetleme yetkisi bizde”

Her hafta köy ziyareti yaptıklarını belirten İba; “Biz gücümüzü milletten alıp, halkın ve hakkın rızası için çalışan bir ekibiz. Nerede durduğumuzu da neyin mücadelesini verdiğimizi de çok iyi biliyoruz. Bu çalışmalarımızı yaparken mesele netice almak değil, neticenin ne olduğunu bilemektir. Mesele almış olduğumuz sorumluluğu yerine getirmek ve bu görevin hakkını vermektir. Bütün çabamız bunun için. Seçim, sandık bunlar ikinci planda. Biz şu anda almış olduğumuz sorumluluğu yerine getirmenin çabası içindeyiz. Bu dönem Edirne halkı bize Edirne Belediyesi’ni denetleme yetkisi verdi. Sandıktan çıkan her iradeye saygımız sonsuz. Elbette halk ne diyorsa bizimde boynumuz kıldan ince. Bu dönem Edirne Belediyesi denetleme yetkisi bizde. Ancak bu demek değildir ki 2023-2024 hedeflerimiz yok” ifadelerine yer verdi.

Edirne’nin kanayan yarası olan Selimiye Meydanı’nın çözüme kavuşması noktasında gereken çalışmaları yaptıklarını aktaran Başkan İba, Edirne Belediyesi’nin çizmiş olduğu projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulandığını ifade etti.

“Selimiye Meydanı’nın yıllardır harabe görüntüsü bizi çok üzüyordu”

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Edirne ziyaretinin ardından konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiklerini hatırlatan Başkan İba, Cumhurbaşkanının talimatı sonrası çalışmaların hız kazandığını ve projenin hayata geçirilmesi için ilk adımın başladığını aktardı.

Projenin hayata geçirildiğini ve çalışmaların başladığını aktaran Başkan İba; “Şöyle bir algı da yaratılmasın. Burayı bakanlığımızın eliyle yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik bakanımız konuyla birebir ilgilendi. Belediyenin çizdirdiği projeyi uyguladığımız doğrudur. Ancak burayı bakanlığımızın finans kaynaklarıyla yapıyoruz. Selimiye Meydanı’nın yapılıyor olması oranın maneviyatı hepimiz için çok önemli. Selimiye Meydanı ile Selimiye Camii’nin restorasyonunun birlikte yapılıyor olması da hepimizi oldukça mutlu ediyor” ifadelerine yer verdi.

“Çalışmalarımızda da seçim odaklı çalışmıyoruz”

Köylere uğramadıkları ve çalışmadıkları yönündeki iddialara da yanıt veren AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba; “Herhalde onların 2 yılda köylere gittiği kadar biz 1 günde o kadar köy ziyaretine gitmişizdir. Saysak, 10-15 köye gitmemişlerdir. Sürekli vatandaşla bir arada ve iç içeyiz. Biz her zaman olduğu gibi kendimizle yarışıyoruz. Yarışmaya da devam edeceğiz. Çalışmalarımızda da seçim odaklı çalışmıyoruz. İnandığımız yolda ve inandığımız şekilde çalışıyoruz. En büyük gücümüz de çalışkanlığımız ve kendimize olan güvenimizdir. Bu şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Elini tutmadık, gözüne bakmadık hiçbir vatandaş kalmayıncaya kadar çalışmalara devam edeceklerini söyleyen AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, çalışma takvimlerine göre gittikleri köylerde esnaflardan vatandaşlara, kahvehanelerden sivil toplum kuruluşlarına kadar her noktayı ziyaret ederek taleplerini dinlediklerini ifade etti.

 “Edirne’yi hak ettiği yere taşımak için mücadele ediyoruz”

 Seçim ve sandık odaklı çalışma yapmadıklarının altını çizen Başkan İba; “İlk amacımız insanların gönlüne girmek, kalbine girmek, onlara dokunmak. Ondan sonrası zaten süreçtir. Halkın takdiridir. Bunun karşılığını 2023-2024 seçimlerinde göreceğimize çok inanıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz Edirne’yi hak ettiği yere taşımak. Hak ettiğimiz Edirne’de yaşamak. Bunun için mücadele ediyoruz. Bunun mücadelesini verdik, vermeye de devam edeceğiz. Göreve geldikten sonra ekip arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız ilk iş Edirne’nin sorunlarını masaya yatırmak oldu. 2 yılın sonunda geri dönüp baktığımızda gerçekten Edirne’nin sorunlarının bir bir çözüldüğünü görmek hem bizim motivasyonumuzu arttırıyor hem de bununla ilgili geri dönüşler alıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 “Edirne’de Son 2 yılda saymakla bitiremeyeceğimiz kadar yatırım yaptık”

Edirne merkez, ilçe ve beldelerde hayata geçirilen projeleri ile ilgili de açıklamada bulunan Başkan İba; “Hıdırlık Tabyalarımız bitti çok yakın zamanda önümüzdeki günlerde açılışını yapmayı planlıyoruz. Bir taraftan Makedonya Kulesi’nin ihale hazırlıkları yapılıyor. Bunlar da Kültür Bakanlığımızın projeleri. Edirne’de Son 2 yılda saymakla bitiremeyeceğimiz kadar yatırım yaptık yapmaya da devam ediyoruz. İlçelerimize baktığımızda Havsa’da 2 güzel haber aldık. Havsa’nın en büyük temel sorunlarından birisi Havsa Deresi. Havsa Deresi’nin ıslahı da çok önemli. Yıllardır taşkınlarla anılan bir yerdi. Projesi çiziliyor. Önümüzdeki günlerde oraya da başlıyoruz. Yaptığımız görüşmeler sonucunda iç gümrükleme ile ilgili müjdeyi de aldık. İnşallah iç gümrüğümüzün de önümüzdeki aylarda yapımına başlayacağız. İlçelere bakıldığında Uzunköprü’de belki son yılların en çok yatırımını yaptığımız ilçelerden birisi olduğunu görüyoruz. En son 200 yataklı devlet hastanemiz başladı hızla ilerliyor. Geçtiğimiz ay Uzunköprü’yü trafiğe kapatıp tadilatına başladık. Bu Uzunköprülülerin yıllardır en büyük isteğiydi. Her gittiğimizde bu konuyla ilgili istişarelerde bulunuyorduk. Uzunköprü’nün tadilatı başlarken hemen yanında da bir yol yaptık. Meriç ve Uzunköprü arasındaki ticaretin akışının değişmemesi için. Uzunköprü’de huzurevi, halı saha, yüzme havuzu, stadyumun yenilenmesi, kapalı spor salonu, iletim kanalı. Onlarca projemiz devam ediyor. Uzunköprülülerimize verdiğimiz sözleri bir bir yerine getiriyoruz. Keşan’da Trakya’nın en büyük hayvan barınağını yaptık. Yaklaşık 2 yılda 30 km yol, 30 km kaldırım yaptık. Kent müzesi, kültür sanat merkezi, Keşan OSB’nin tüzel kişilik kazanması gibi birçok projeyi hayata geçirdik. Lalapaşa’da TOKİ konutlarına başladık. Yine doğalgaz çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Enez’de deniz gümrük kapısı, Fatih Camii restorasyonu gibi birçok çalışmamız var” ifadelerine yer verdi.

AK Partili belediye başkanlarının birbiriyle yarıştığını aktaran Başkan İba, göreve geldikleri günden beri can siper çalıştıklarını ve 1 saati bile boş geçirmediklerini belirtti.  

“Acil afet fonundan destek isteyeceğiz”

Edirne'nin İpsala ilçesinde meydana gelen dolu yağışı sonrası hasar tespit çalışmalarının yapıldığını belirten Başkan İba; “Bakanımızla görüşmeler yaptık. Bölgeye gidip oradan da bakanımızı arayacağız. Tespitler devam ediyor. Biz de bugün bölgede olacağız. Üreticilerimizle birebir görüşeceğiz. Telefonla sürekli irtibat halindeyiz. İlgili tüm kurumlarımız orda. O bölgedeki tespitler tam anlamıyla bitsin. Bakanımız da bunu bekliyor. Bakanımızdan acil afet fonundan konu ile ilgili destek isteyeceğiz. İpsala bölgesinde ciddi anlamda hasar var. Bölge için elimizden geleni yapacağız. Zararlarının karşılanması konusunda elimizden geleni yapacağız. İnşallah abu yaşanan afetten en az hasarla çıkılır diye ümit ediyoruz. Her zaman üreticilerimizin yanında olduk. Üreticilerimizden gelen talepleri Cumhurbaşkanımıza iletiyoruz” diye konuştu.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali