Yahudilerin Her Yere Ektiği Gargat Ağacı Nedir?
Paris Olimpiyat Oyunları'nda Fransız Sporcular İçin Başörtüsü Yasağı
İstanbul Sözleşmesinin FETÖ Ayağı mı?
Camide İçki İçen Alçak Yakalandı
Bu haber 15 Ağustos 2023, Salı 13:20 tarihinde eklendi. 243 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Trakya'daki Ayçiçeğinde Verim Ve Kalite Düştü

Ülkenin önemli ayçiçeği üretim merkezlerinden Trakya'da aşırı sıcaklar ve kuraklığın ayçiçeğinde verim ile kaliteyi düşürmesi öngörülüyor.
Trakya'daki Ayçiçeğinde Verim Ve Kalite Düştü

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde seyretti ve ayçiçeğinin gelişim döneminde beklenen yağmurlar yağmadı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fadul Önemli, aşırı sıcakların ayçiçeğini olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Prof. Dr. Önemli, Trakya'daki ayçiçek üreticilerinin bu sene daha önce yaşamadıkları verim ve kalite kayıpları yaşamaya başladığını belirtti.

Aşırı sıcaklar sebebi ile ayçiçeğindeki verim kayıplarının yüksek rakamlara ulaşmasının beklendiğini söyleyen Önemli, "Bu sene aşırı sıcaklıklar nedeniyle ayçiçeğinde verim ve kalite kaybı oluşuyor. Normalde ayçiçeğini istediği sıcaklıklar 25-28 derece. Yetişme mevsiminde de 300-400 milimetre yağış düştüğünde dekarda 350-400 kilogram verim elde etmek mümkün. Bu sene sıcaklıklar 40 dereceye çıktı ve ayçiçeğinin yağış istediği dönemde yağış olmadı." şeklinde konuştu.Önemli, bazı bölgelerde aşırı sıcaklık nedeniyle bitkilerin çiçeklenmelerini bile tamamlayamadığını, bu sebeple verimde önemli düşüşler yaşanacağını kaydetti.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali