Yahudilerin Her Yere Ektiği Gargat Ağacı Nedir?
Paris Olimpiyat Oyunları'nda Fransız Sporcular İçin Başörtüsü Yasağı
İstanbul Sözleşmesinin FETÖ Ayağı mı?
Camide İçki İçen Alçak Yakalandı
Bu haber 16 Eylül 2023, Cumartesi 13:48 tarihinde eklendi. 86 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Edirne ovalarında hasat başladı

Türkiye'nin pirinç üretiminin önemli bir kısmının yapıldığı Edirne'de ürün hasat ediliyor. Olgunlaşma döneminin ardından çeltik tavalarındaki suyun kurumasıyla biçerdöverler tarlalara girdi.
Edirne ovalarında hasat başladı

Türkiye'nin çeltik üretiminin yarısına yakınının gerçekleştirildiği Edirne'de, bu yıl yaklaşık 500 bin dekarda ekim yapıldı. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, çiftçilerin en iyi ve en kaliteli üretim için çalıştığını söyledi.


“OLUMSUZLUK YAŞAMADIK, ÜRÜNLER GAYET GÜZEL”


Arabacı, "Bahar aylarındaki yağışlar nedeniyle bu yıl ekim biraz geçe kalmıştı. Bundan dolayı hasat da biraz geç başladı. Bir hafta sonra hasat mesaisi daha da yoğunlaşacak. Çeltik açısından bu yıl olumsuzluk yaşamadık ürünler gayet güzel. Umarım bol ve bereketli bir hasat olur. Üreticilerimiz emeklerinin karşılığını alır" dedi.


“YAKLAŞIK 150 BİN TON ÜRÜN HASAT ETMEYİ BEKLİYORUZ”


İpsala Ticaret Borsası Başkanı Necmi Sezer de "Edirne, ülkemizde pirincin yüzde 45'ini üreten bir il. İlçemiz ise pirincin yüzde 25'ini üretiyor. İpsala, 210 bin dönüm çeltik ekim alanıyla ülkemiz ekonomisine büyük değer katıyor. Meriç Nehri'nin buradan geçmesi, iklim şartlarıyla bu güzel havzada çeltik üretimi yapılıyor. İlçemizde bu yıl yaklaşık 150 bin ton ürün hasat etmeyi bekliyoruz" diye konuştu. 

Sezer, mevsim koşullarına bağlı olarak hasat döneminin ekim ayının sonuna kadar süreceğini dile getirdi. Yenikarpuzlu Beldesi’nde çiftçilik yapan Kudret Akıncı da üretimde ekimden hasada kadar yoğun emek sarf ettiklerini söyledi. Emeklerinin karşılığını almak için çalıştıklarını belirten Akıncı, "Hasadımız başladı. Verim olarak dönümde 750-800 kilogram bekliyoruz. Biçildikten sonra belli olacak. 

350 dekar yerimiz var. Tarlalarımıza 4 çeşit çeltik ektik. Hangisi daha verimli ise bir sonraki yıl onu ekeceğiz" dedi.


AA

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN SON YORUMLANANLAR
Trakya22 Haber Portali